מרתף הוא אמנם, במרבית המקרים, חלל המתאפיין בחלונות צרים ולכן הוא פחות מואר ברוב שעות היממה, אולם מנגד מדובר פעמים רבות בשטח רחב ידיים, מופרד משאר חלקי הבית ושקט. לפיכך, תחת עיצוב נכון ויצירתי, המרתף יכול להפוך להיות מרחב שימושי ביותר, פעיל ושנעים לשהות בו. המרתף יכול לשמש כמשרד, חדר כושר או משחקים, חדר מוזיקה או קליניקה, יחידה נפרדת לילדים מתבגרים, ספריה ועוד.

הצג תמונות נוספות

עקרונות מרכזיים בעיצוב המרתף

תכנון הפתחים

חשוב לנו להעניק לחלל המרתף  פתחי אור ואויר גדולים ככל הניתן. אנו יוצרות חללי מרתף עם יציאה לחצר אנגלית פרטית במקומות שבהם מותר על פי תכנית הבניין לעשות זאת. כך מתקבלים חדרים מוארים ונעימים ומתחזקת תחושת המרחב בחלל.

כאשר ישנה מגבלה על גובה הפתחים ננסה לנצל את המקסימום המותר.

כמובן שבתכנון הפתחים והחצרות האנגליות צריך לקחת בחשבון את קומת הקרקע והחצר. צריך ליצור חצרות אנגליות באופן שלא יפגעו בחצר השימושית ובקשר שבין הבית לגינה.

בחירת חומרים וקונספט עיצובי

החומרים שייבחרו לעיצוב המרתף משפיעים משמעותית על האווירה שנוצרת בו. אנו ממליצות לחפות את רצפת המרתף בפרקט טבעי או סינטטי ליצירת אווירה חמה ומזמינה.

כדאי לבחור בקונספט עיצובי לחלל כך שיותאם לאופי השימוש בו. למשל בחדר המיועד לשימוש של ילדים קטנים אפשר לבחור בקונספט מעולם התוכן שלהם. חלל המשמש כסלון לבני נוער יכול להיות באווירה אורבנית עם שילוב של גווני אפור בטון ואפילו גרפיטי.

מדובר בהלבשת החלל ופריטי עיצוב שיכולים לעבור שינוי כעבור מספר שנים ולכן כדאי וגם מומלץ להעז בבחירות כדי ליצור חלל כייפי ומעניין.

תאורה

חשוב לבחור תאורה בעוצמה מספקת, וחסכונית מבחינת צריכת החשמל שלה, על מנת להאיר את המרחב, בכל שעות היממה בהם הדבר נדרש. מובן, שיש גם לתת את הדעת על התאמת סגנון גופי התאורה לשפה העיצובית העיקרית.

אנו ממליצות להשתמש בגופים גדולים ושטוחים בתאורת לד להארה מרכזית של החלל. על הקירות אנו ממליצות למקם תאורת אוירה היקפית.

התמקדות בייעוד החלל

ראשית, חשוב להחליט לאיזו מטרה מייעדים את חלל המרתף: חדר עבודה, קליניקה, חדר כושר, יחידה לנער מתבגר? כל אחת מהאפשרויות האלה ואחרות שיכולות לבוא בחשבון, ישפיעו כמובן, על הכיוון העיצובי, וחיוני להכריע תחילה בנוגע לשימוש העיקרי שייעשה במרתף לפני שמתחילים לעצב אותו.

תכנון החלל

חלוקת החלל במרתף חשובה מאוד. אנו מקפידות לתשאל את הלקוח בצורה מעמיקה לגבי הצרכים והרצונות וליצור עבורו חלל המותאם לצרכיו.

לרוב נמקם את החלל המרכזי והמשותף במרתף בסמוך למדרגות.

במידה ויש חדרי שינה או חדר עבודה הם יהיו ימוקמו בחלק הפנימי יותר ובסמוך אליהם ימוקם חדר הרחצה.

שאלות ותשובות

במקרים רבים רצוי לתכנן את גודל המרתף כקונטור קומת קרקע. גודל כזה מאפשר תכנון של מספר פונקציות בחלל ואף יחידה נפרדת במידה וניתן חוקית. במקרים אחרים ישנה התלבטות לגבי גודל המרתף משקולי עלויות. המלצתנו היא לפני שמתקדמים בתכנון המרתף לבדוק מול מפקח הערכת עלויות משוערת למ"ר בניה במרתף ועל בסיס זה לקבל החלטה לגבי גודלו. את הפונקציות השונות כדאי לארגן בחלל לפי המרחק מהמדרגות ובהתאמה לפתחים במרתף.

את החלל המשותף במרתף כדאי למקם בסמוך למדרגות המקשרות לקומת הקרקע.
בתכנון החלל כדאי להבין קודם את הפונקציות השונות הנדרשות ואת הדינמיקה של החיים בבית. ניתן למקם פינת טלוויזיה או קולנוע ובחלל סמוך למקם פינת מחשב או חלל משחקים. כדאי להקפיד על תכנון נכון של כל חלל בהיבט הפרקטי והאסתטי.

אנו ממליצות למקם את הממ"ד במרתף כחדר שינה, עבודה או אחסון. הממ"ד, בעצם היותו מבטון מסרבל את הגמישות התכנונית בקומת הקרקע במידת הצורך בעתיד. בנוסף החלון שלו פחות אסתטי ועדיף להצניע אותו במידה וניתן.

התשובה לשאלה זו תלויה, כמובן, בשימוש העיקרי שמייעדים למרתף, במידה ומדובר בחדרי שינה או יחידות נפרדות לילדים מתבגרים, קליניקה או אפילו חדר כושר, מומלץ להקדיש חלק מהשטח להוספת שירותים, שיקלו על הנוחות בעת השימוש בחדר. כדאי לקחת בחשבון שמדובר בהכנה שמומלץ לבצע מראש. הוספה של יחידת שירותים למרתף קיים כרוכה בעבודה מורכבת ויקרה.

Call Now Button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
וואטסאפ!
Halel VOD הלל
חתימה-מרובע-ברשת
שלח מייל
phone
חיוג מהיר
whatsapp
שלח וואטס אפ