טיפים גדולים לדירות קטנות

בדרך לדירה קטנה ומטריפה

דירה קטנה היא לרוב אילוץ. רובנו מעדיפים מרחב וגודל על פני שטח מצומצם. לתחושת המרחב בחלל יש השפעה ישירה על התפקוד ועל מצב הרוח שלנו.

לכן תכנון מדויק ונכון של חלל מאותגר גודל הוא כמו פתרון פשוט לבעיה מתמטית מורכבת.

כשניגשים לפרויקט כזה צריך לנתח היטב את הצרכים ולראות איך ניתן לתכנן חלל שיש בו מינימום מחיצות ומקסימום תחושת מרחב.

(דירה בתל אביב | צילום: עודד סמדר)

לאחר שחילקנו את החלל בצורה אופטימלית אנחנו נעזרים בכלים עיצוביים כדי ליצור אשליה של מרחב גדול מכפי שהוא. שילוב של פתרון תכנוני מתוחכם עם עיצוב שמדגיש ומעצים את תחושת הגודל הוא הנוסחה שלנו לפרויקט קטן ומוצלח.

(הצבה נכונה של הריהוט בחלל ויצירת הרמוניה של חומרים וגוונים | צילום: לירן שמש)

אשליה שמשפיעה

ישנן כמה דרכים להגדיל את החלל מבלי להגדיל אותו פיזית:

  • שימוש במראות. הצבת מראה גדולה במיקום נכון בחלל יכולה להכפיל אותו ולהעצים בצורה משמעותית את תחושת הגודל. בעזרת המראה ניתן לחזק מבט על הנוף או כל השתקפות אחרת שראויה להדגשה.

(דלת שרותי אורחים שעוצבה כמראת קיר בכניסה לדירה | צילום: לירן שמש)

  • ניקיון עיצובי. שימוש במעט אלמנטים, בצורה נקיה ופשוטה. חשוב מאוד להימנע מעומס של פריטים וגודש צורני.
  • הרמוניה. תחושת סדר כאשר הפרופורציות של האלמנטים נעימים בעיננו, בשילוב עם בחירה מוצלחת של גוונים וטקסטורות מובילה לכך שנעים לנו יותר להיות בחלל המאורגן היטב.
  • ריצוף באריחים גדולים או בפרקט. המטרה היא ליצור רצפה במראה אחיד ללא הדגשה של המרצפות. חדר מרוצף באריחים של 20 על 20 יראה קטן יותר מחדר עם אריחים גדולים יותר.
  • פתחים עד לגובה התקרה. בין אם מדובר בחלונות חיצוניים ובין אם במחיצות פנים, הכלל הגורף הוא שככל שהדלת או הפתח יגיעו לגובה התקרה כך תחושת המרחב במקום תגדל.

(חלונות עד התקרה לתחושת מרחב מקסימלית | צילום: לירן שמש)

  • וילונות מרצפה ועד תקרה. כשלא ניתן להגביה את הפתחים עד התקרה אפשר ליצור אשליה שהם כאלה באמצעות וילונות.
  • שימוש בזכוכיות כמחיצות. שימוש נכון בזכוכית כקיר יכול ליצור בחלל מראה קליל ואוורירי. בחדרי רחצה בתוך יחידת חדר שינה ניתן ליצור מחיצת זכוכית בן הפונקציות השונות.

(צילום: עודד סמדר)

  • שילוב שימושים. בחלל קטן ומאתגר אפשר ומומלץ לחרוג מהמקובל. ניתן למשל להוציא כיור אל מחוץ לחדר הרחצה ולפתוח אותו לחלל השינה ביחידת הורים.

(צילום: לירן שמש)

פתרונות אחסון וגמישות

פתרונות אחסון מספקים הם חלק בסיסי וחשוב בתכנון נכון של חלל, במיוחד של דירה קטנה.

השאיפה היא שהפתרונות יהיו נסתרים ככל שניתן ולא “יכבידו” על התחושה במקום.

ארונות בגוון הקיר ללא ידיות, אחסון בארגזי המצעים של המיטות, יצירת נישות בקיר למידוף הן דוגמאות ליחידות אחסון שימושיות וזמינות.

בחלל קטן במיוחד ניתן להשתמש ביחידת האחסון כמחיצה או כיחידה דו צדדית וכך לחסוך במקום.

יחידות שנפתחות וגדלות מתאימות מאוד לשימוש. שולחן שמכיל בתוכו כמה הרחבות, מיטה נפתחת ועוד פתרונות מתוחכמים, מאפשרים אחסון פונקציה נוספת או הגדלה מבלי להכביד על המרחב.

הכל בפרטים הקטנים

דירה קטנה דורשת תכנון מתוחכם יותר וחשיבה על הפרטים הקטנים. נגרות מותאמת אישית נכונה יותר לארגון החלל מרכישת פריטים מוכנים.

ליצירה של אווירה ייחודית שתעצים את החלל, הקונספט העיצובי צריך להיות מגובש היטב.

שימוש בחומרים מעניינים, הדגשה של קיר או פינה בחלל ואבזור אותנטי ישלימו את המראה של הדירה ויקנו תחושה של שהייה מפנקת בסוויטה במלון בוטיק.

(צילום: עודד סמדר)

(צילום: עודד סמדר)

קטן זה הדבר הגדול הבא

המגמה כבר כאן ועושה רושם שכדי להישאר. זוגות נוטשים בתים גדולים ברחבי הארץ ועוברים לדירות קטנות במיקומים מנצחים, בעיקר בתל אביב אבל גם בגבעתייים, רמת גן ואפילו בירושלים. יוקר המחיה שבא לידי ביטוי בעלויות תחזוקה ומיסוי וכמובן הנוחות ושפע אירועי התרבות והפנאי שיש לערים להציע, מושכת רבים לעשות את השינוי הזה באמצע החיים.

(צילום : עודד סמדר)

מתווספים אליהם תל-אביבים מכורים שלא מסוגלים לעזוב את העיר ורוצים למקסם כל מטר של חלל המגורים המאותגר מרחבית שבו הם גרים.

הצורך בדירות חדר לשימוש של דייר אחד גדל גם הוא.

כל אלו, יחד עם פריחת יחידות האירוח הפרטיות לתיירות, מובילים לכך שהדירות הקטנות רלוונטיות היום יותר מתמיד.

(צילום : עודד סמדר)

עם ניסיון של שנים בתכנון דירות אנחנו יכולות לפסוק בוודאות שמטראז’ הוא רק פרמטר אחד מיני רבים בנתונים שמגדירים גודל דירה. לגודל הפתחים, חלוקת החלל, מיקום הכניסה וגובה התקרה השפעה עצומה על גודל הנפח והויזואליות שלה. בסופו של דבר העיניים שלנו קולטות הכל ומשדרות לנו מה טוב, נעים ומזמין ואיפה כדאי לנו להישאר.

(צילום: לירן שמש)

 

 

Call Now Button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
וואטסאפ!
Halel VOD הלל
חתימה-מרובע-ברשת
שלח מייל
phone
חיוג מהיר
whatsapp
שלח וואטס אפ